Connect with us

Društvo

ZNATE LI KO JE ŽENA SA NOVČANICE OD 200 DINARA? Učili smo o njoj u školi

Objavljeno

-

Foto: Printscreen NBS

Poslednje godine Nadežda Petrović provela je kao dobrovoljna bolničarka u Balkanskim ratovima


Na današnji dan pre 105 godina preminula je Nadežda Petrović

Rođena u porodici intelektualaca, Nadežda nije imala problema da ostvari svoju želju da bude slikarka. Otac joj je bio učitelj crtanja, ljubitelj umetnosti, poznavalac istorije i načelnik poreske uprave. Godine 1884. Nadežda se seli sa svojom porodicom u Beograd gde završava Višu žensku školu 1891. godine i polaže ispit kojim stiče diplomu za nastavnika crtanja u srednjim školama. Nastavila je svoje školovanje u Prvoj srpskoj crtačkoj školi Kirila Kutlika, u kojoj je predavao i njen ujak Svetozar Zorić, i kod porodičnog prijatelja Đorđa Krstića.

Godine 1898. nastavlja da uči slikarstvo u Minhenu, u privatnoj školi Antona Ažbea, a kasnije kod Juliusa Ekstera. Kod Ažbea se suočava sa drugačijim pristupom tehnikama slikanja, u kojima je on prenosio shvatanja da se crtež, boja i kompozicija ne mogu odvajati i da se problemi na slici rešavaju bojom. Uz to je negovan širok slobodan potez. U školi kod Ažbea Nadežda je doživela i prvo slikanje u prirodi. U isto vreme, u tom ateljeu borave i Vasilij Kandinski i Aleksej Javljenski, a veliki uticaj na Nadeždu ima i druženje sa Ivanom Meštrovićem, Miroslavom Kraljevićem, Ivanom Groharom, Rihardom Jakopičem, Milanom Milovanovićem i drugima.

Nadežda je u Minhenu nameravala da ostane godinu dana, a zadržala se četiri pune godine, za to vreme naučila i nemački, ruski i francuski jezik. Dok je živela u Minhenu redovno je slala pisma svojim roditeljima i tražila da joj šalju novine i najnovije knjige o događajima u Srbiji. Odlučna u svom stavu da se posveti slikarstvu, Nadežda ne stvara svoju porodicu. Ako se i površno pređe preko njene biografije stiče se utisak da i nije bilo vremena za porodični život, da bi je svaka sentimentalnost odvukla od onoga što ona kao ličnost jeste: žena od ideje i za ideju, žena čije slike nude poruku u kojoj se osećajnost gubi u „borbenom činu“. Godine 1898. prekunula je veridbu sa jednim državnim činovnikom nakon što je njegova majka tražila neprihvatljivo veliki miraz.

Advertisement

Najpoznatija dela Nadežde Petrović Prvu, nažalost i jedinu samostalnu izložbu, Nadežda Petrović organizuje u prostorijama Velike škole u Beogradu, 25. avgusta 1900. godine. Iako joj je donekle priznala talenat, tadašnja kritika je bila nemilosrdna u pogledu njenih „novotarija”, ali i u pogledu uzora na impresionističke slike, koje je jedan kritičar čak nazvao „bolesnim i trulim mozgovima”. Na toj izložbi izložila je 19 slika koje pripadaju minhenskom periodu njenog stvaralaštva. Taj period traje do 1903. godine. Poznate slike iz tog perioda su: „Breze”, „Bavarac sa šeširom”, „Iz Iberžea”, „Vršidba”, „Sedeći ženski akt”, „Kupačice”…

Zajedno sa Branislavom Nušićem osnovala je „Kolo srpskih sestara”, i kao sekretar Društva kreće u vojnu misiju srpske vlade u posetu zgarištima na jugu, sve do Kičeva. U vreme proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka, Nadežda se angažuje u organizovanju Prve jugoslovenske umetničke izložbe, koju je otvorio Kralj Petar, a na kojoj su izloženi radovi 96 umetnika iz Srbije, Slovenije, Hrvatske i Bugarske, sa 458 radova. Na toj izložbi, gde su najveću pažnju privukle velike istorijske kompozicije Paje Jovanovića, žiri je odbio Nadeždine seoske pejzaže a prihvatio samo jednu sliku – Žetvu, za koju je kritika rekla da se bez nje i moglo i da nije od neke vrednosti.

Poslednje godine života

Poslednje godine Nadežda Petrović provela je kao dobrovoljna bolničarka u Balkanskim ratovima. Dodeljena joj je medalja za hrabrost za njen trud tokom rata. Nije htela da ostane u sanitetu već je izričito zahtevala da je pošalju na sam front u improvizovanu bolnicu. U jeku borbi, dok je u bolnici vladala epidemija pegavog tifusa, Nadežda Petrović, i sama iscrpljena, poslednjom snagom slikala je šatore valjevske bolnice, sve dok zarazna bolesti nije i nju oborila. Bolovala je sedam dana, a umrla 3. aprila 1915. godine.

Ratni period traje od 1912 – 1915. godine. Tada nastaju slike: „Prizren“, „Dve seljanke“, „Devojka u narodnoj nošnji“, „Gračanica“, „Kosovski božuri“, „Skoplje“, „Vezirov most“… i poslednja slika „Valjevska bolnica“.

Advertisement

Nadežda je pisala likovne kritike, bavila se fotografijom, imala je i letnju slikarsku školu. Sama se izjašnjavala kao impresionista, ali mnogi vide u njenim slikama poteze „ekspresije“. Jasno je da je Nadežda postepeno usvajala moderno slikarstvo, te je nekad pod uticajem svojih minhenskih profesora, nekad simbolista, a nekad impresionista.

Za kratak život od nepune 42 godine, Nadežda Petrović je uspela da stvori bogat slikarski opus i u isto vreme aktivno učestvuje u realizaciji ideje jugoslovenstva.

PRIVOĐENJE NIJE DOVOLJNO! Srpska politička stranka traži STROGE SANKCIJE za antivaksere

Izvor: Espreso

Advertisement
Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Društvo

Sneg iz Mađarske stiže u Srbiju, evo koji gradovi će se zabeleti do jutra: Sutra će vejati na ovim mestima!

Objavljeno

-

Sneg, Foto: Profimedia

U ovom času širom Mađarske pada sneg, naročito na istoku zemlje.


Ove večeri slaba kiša pada na severu Vojvodine, a padavine su u sredu očekuju u većem delu Srbije i biće na granici kiše i snega.

U ovom času širom Mađarske pada sneg, naročito na istoku zemlje.

Ovaj oblačni sistem sa snegom iz Mađarske premeštaće se tokom noći u severoistočnoj visinskoj struji prema Vojvodini, tako da se kasnije tokom noći i ujutro sneg očekuju prvo na severu Vojvodine, da bi se u nastavku jutra sneg premeštao dalje prema jugu i širom ostalih predela Vojvodine bilo bi uz kombinaciju susnežice i kiše.

Snežna granica sa severa Vojvodine mogla bi se spustiti sve do Novog Sada i Zrenjanjina, ali i sa Fruške Gore na severne delove Srema.

Advertisement

Najveća verovatnoća da se formira manji snežni pokrivač biće na severu Bačke i Banata, odnosno na širem području Subotice i Kikinde, ali i na Fruškoj Gori, ali zbog temperatura u plusu brzo će se otopiti.

Zbog viših temperatura oblačnost sa snegom pri premeštanju prema jugu prelaziće u kišu, tako da se u Beogradu i južnije očekuje slaba kiša, sredinom dana i posle podne nešto intenzivnija u zapadnim, centralnim i jugozapadnim predelima Srbije, dok bi u brdsko-planinskih predela ovih delova padao sneg, na planinama uz manje povećanje već postojećeg snežnog pokrivača, čija je aktuelna visina na nadmorskim visinama iznad 1000 metara 30 do 35 centimetara.

Jutarnja temperatura biće od 0 na severu do 5°C na istoku Srbije, u Beogradu do 3°C, maksimalna dnevna od 2°C na severu Vojvodine do 10°C na istoku Srbije, u Beogradu do 5°C.

U četvrtak još ponegde slabe padavine, slaba kiša u nižim, slab sneg u višim predelima. Tokom poslepodneva prestanak padavina.

U petak se očekuje suvo.

Advertisement

Maksimalna temperatura u četvrtak od 3 do 7, a u petak od 4 do 8 stepeni.

Za vikend ciklon sa Jadrana i centralnog Mediterana donosi novo pogoršanje vremena, ali i neznatno toplije vreme, uz temperature od 5 do 10 stepeni.

Očekuje se kiša, na višim planinama sneg.

U petak se očekuje pojačanje jugoistočnog vetra, pa će u subotu duvati jak jugoistočni vetar, na jugu Banata i u Podunavlju sa olujnim udarima.

Drugog dana vikenda vetar će biti u slabljenju.

Advertisement

Potom u nastavku decembra očekuje se umereno vreme, bez jačih zahlađenja i otopljenja, a temperature će biti do 10°C.

Prema trenutnim prognozama i dalje nema na vidikujačeg zahlađenja na vidiku, onog pravog zimskog. Oko 20. decembra usledilo bi pogoršanje sa kišom, sneg samo na planinama.

Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h