Connect with us

Vesti

Satelitski snimci pokazuju da je Severna Koreja iskopala rovove na granici sa Južnom Korejom

Objavljeno

-

Satelitski snimci otkrivaju da je Severna Koreja iskopala najmanje dva velika rova preko puteva i železničkih pruga na svojoj granici sa Južnom Korejom.

Tenzije između dve Koreje su najjače poslednjih godina jer je severnokorejski lider Kim Džong Un u više navrata pokazivao nuklearno oružje i raketne programe, dok je Rusiji davao municiju, a sada i trupe za podršku ratu u Ukrajini.

Kim je obećao da će prekinuti odnose sa Seulom i odustati od dugogodišnjeg cilja pomirenja sa Južnom Korejom, čija je konzervativna vlada zauzela tvrd stav prema nuklearnim ambicijama Severa.

Satelitski snimci koje je napravio „Planet Labs PBC“ pokazuju rov i železničku prugu koja prolazi kroz zapadni deo demilitarizovane zone između dve Koreje.

Pretpostavlja se da su radovi na rovovima počeli ubrzo nakon što je Severna Koreja 15. oktobra srušila put u blizini Kesonga, pograničnog grada na zapadu države.

Advertisement

Zapadni rov nalazi se blizu sada zatvorenog fabričkog kompleksa u Kesongu koji je simbolizovao eru zbližavanja, jer su tim fabrikama zajednički upravljale obe države sve dok ih Seul nije zatvorio 2016. zbog severnokorejskog nuklearnog testa.

Neka vozila su se mogla videti na mestu rova.

Slična situacija je primećena na prelazu između dve zemlje duž istočne obale Korejskog poluostrva.

Analitičari veb-sajta 38Nort fokusiranog na Severnu Koreju, rekli su da su radovi počeli skoro odmah nakon što je Severna Koreja uništila puteve i železničke pruge.

Njihova procena je da je zapadni rov dugačak oko 125 metara i širok oko sedam metara.

Advertisement

Severna Koreja je danas ispalila probnu interkontinentalnu balističku raketu prvi put posle skoro godinu dana.

Kim je posmatrao lansiranje, nazvavši ga „odgovarajućom vojnom akcijom“ koja pokazuje odlučnost Severne Koreje da odgovori na poteze svojih neprijatelja koji ugrožavaju nejnu bezbednost, navode državni mediji.

(Beta)

Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Vesti

Inženjer: Neko je odlučio da bez ispitivanja dodatno optereti nadstrešnicu, nije mogla da opstane

Objavljeno

-

Objavio

Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. godine bio angažovan kao nadzornik za kamen na projektu rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu, ocenio je večeras da kada je neko odlučio da bez ikakvog ispitivanja dodatno optereti nadstrešnicu te stanice, ona nije mogla da opstane.

„Kada je neko odlučio da bez ikakvog ispitivanja nosivosti zatega, koje su fiksirane na krovu, dodatno optereti nadstrešnicu železničke stanice u Novom Sadu stakleno-metalnom konstrukcijom, taj je spremio nadstrešnicu kao giljotinu i bilo je pitanje kada će da padne“, rekao je Đajić u emisiji „Utisak nedelje“, a preneo portal Nova.rs.

Prema njegovim rečima, nadstrešnica nije mogla da opstane.

„Trenje je popuštalo i ona se sručila kao ravna ploča, jer da je bila greška na određenim delovima, negde bi držala zatega, a negde popustila“, rekao je Đajić.

On je naveo da se izolacija krova radila sa folijom i da „kako bi se nanela bez gužvanja, neko je skinuo betonske kocke i metalnu konstrukciju“.

Advertisement

„Tamo nema ništa osim folija stavljenih za izolaciju, neko je skinuo te delove koje su držale zatege. Taj koji je doneo tu odluku da to uradi, taj ne zna ništa o objektu i on nije pogledao ni čemu to služi. Sklanjajući stvari za koje ne zna koju imaju svrhu, u ovom sučaju su krivi za pogibiju ljudi“, rekao je Đajić.

Ponovio je svoj stav da je to zločin i da je u pitanju ubistvo 14 ljudi, dodajući da su određeni ljudi koji su radili na rekonstrukciji – radili loše, dok neki nisu uradili ono što je trebalo da urade.

„Ceo postupak rekonstrukcije dela nadstrešnice i krova se zasnivao na tome da je dovedena firma koja očigledno ne zna kako se radi posao, a druga firma (za nadzor) nije radila svoj posao“, naveo je Đajić.

Inženjer je naveo i da je neposredno nakon nesreće sklonjen urušeni beton, a da su na stanici ostale samo utege sa odsečenim vrhovima koji su se nalazi u plafonu.

„Gde su dokazi? Ministar policije kaže da su sklonjeni na sigurno mesto. Kome još možemo da verujemo u ovoj državi? Šta znači sigurno mesto? Sigurno mesto je bilo mesto nesreće tog momenta i trebalo je da Institut za ispitivanje materijala izađe i uzme uzorke, kao i ostali nadležni, te da nas obaveste uzrok nesreće je to i to, a direktno odgovoran je taj i taj“, dodao je Đajić.

Advertisement

Prema njegovim rečima, ni 10 dana nakon nesreće javnost ne zna gde su dokazi i ne zna ko raspolaže tim materijalom, niti da li će se otkriti šta je uzrok nesreće.

(Beta)

Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h