Život
Ovako je legendarni nemački industrijalac objasnio visoke plate svojih zaposlenih

Poznati inžinjer, inovator i industrijalac Robert Boš umro je 12. marta 1942. godine u dobi od 80 godina.
Rođen je nedaleko od nemačkog grada Ulma 1862. godine. Boš je 1886. godine u Štutgartu otvorio radionicu za preciznu mehaniku i elektrotehniku, a 1901. u istom gradu otvara i prvu fabriku za auto-delove.
Boš je bio jedan od prvih industrijalaca u Nemačkoj koji su uveli osmosatni radni dan za svoje radnike.
Iako je po uverenjima uglavnom bio dobrotvor i mirotvorac, mrlja na njegovoj reputaciji je činjenica da su tokom rata radili i za nemačku industriju oružja. Ipak, u svom testamentu pobrinuo se da priličan deo novca ostavi u humanitarne svrhe.
Od svih njegovih citata možda je najzanimljiviji onaj koji je govorio o njegovom odnosu prema radnicima, posebno jer se znalo da su dobro plaćeni, te je prvi uveo kraće radno vreme.
„Ne dajem dobre plate zato što imam mnogo novca, nego imam mnogo novca baš zato što dajem dobre plate“, zanimljiv je citat Roberta Boš.
Danas se koncern Boš osim auto-delova proizvodi i industrijske mašine, ručne alate, televizore i uređaje za domaćinstvo.
- ŽivotPRE 2 дана
Misterija konačno rešena: Evo šta deca nasleđuju od deka i baka, a šta od roditelja!
- ZdravljePRE 3 дана
Evo šta treba da radite kad vas muče gasovi i nadutost, neće vas koštati ni dinara
- ŽivotPRE 2 дана
Svaka kuća u bivšoj Jugi imala je ovaj predmet u dnevnoj sobi: Bacali smo ga u đubre, a danas košta čitavo bogatstvo
- ŽivotPRE 2 дана
Ljudi tvrde kako po ovoj rečenici možete prepoznati bogatu osobu: Dovoljno je da izgovore jednu reč
- ŽivotPRE 2 дана
Brojevi otkrivaju bolest: Datum rođenja može da predvidi vašu budućnost, proverite odmah
- ŽivotPRE 3 дана
Koji je broj obuće nosite? Veruje se da precizno otkriva koliko dugo ćete živeti, pogledajte tabelu
- ZdravljePRE 2 дана
Nema boljeg leka za nesanicu: Svako veče popijte čaj od ove biljke i spavaćete kao beba
- ŽivotPRE 2 дана
Zastrašujuće predviđanje Isaka Njutna: Još pre više od 300 godina izračunao je kada nas čeka „kraj sveta“