Connect with us

Zdravlje

Ovo je bila najmoćnija biljka u antičkoj Grčkoj – jača i od belog luka i zelenog čaja!

Objavljeno

-

Origano je višegodišnja zeljasta biljka neverovatne moći, visine do 50 cm. Ima male, guste tamnozelene listiće, jajastog oblika i ljubičasto cvetove.

Zbog toga što ova biljka potiče sa mediteranskog podneblja, origanu je potrebno dosta sunčeve svetlosti i uzgaja se u rastresitom i suvljem zemljištu. Ova biljka nije preterano zahtevna što se tiče zalivanja. Samo kada je zemljište potpuno suvo na dodir, treba ga zaliti.

Ukoliko se sadi na otvorenom preporučuje se prolećno vreme. Potrebno je  skraćivati vrhove za  5-7 cm, kada biljka dostigne visinu oko 15 cm, kako bi se pospešilo bujanje i bočnih grančica. Cveta od jula do avgusta. Origano sadrži vitamine A i C, gvožđe, molibden, selen i kalcijum.

Stari Grci su verovali da origano može da se koristi i kao protivotrov. Koristili su ga za lečenje iritacije kože i infekcije. Takođe su verovali da krave koje pasu na poljima origana imaju ukusnije meso, a i uzimali su origano pre spavanja da bi sanjali voljenu osobu, piše Vrtlarica.

Prelep je dekor i u vrtu kao baštenska biljka, jer privlači leptire i pčele. Origano u sebi sadrži prirodne insekticide, pa nema potrebe za zaštitom od štetočina.

Advertisement

Kao začinska biljka origano se koristi u kulinarstvu svež i osušen. Svež se dodaje u salate, jelima od mesa, divljači i ribe.

Danas je opštepoznato da je ulje divljeg origana najjači prirodni antibiotik i da se uspešno bori protiv više od 25 vrsta bakterija, a agresivno napada i gljivice i viruse. Naučnici su dokazali i da je ulje divljeg origana je 337 puta jači antioksidans od zelenog čaja, 130 puta od limuna, 30 puta od belog luka.

Najviše se koristi u terapiji kandide i upornih  bakterijskih infekcija ešerihijom. Međutim, osim povoljnog dejstva na širok spektar bakterija i gljivica, ulje divljeg origana učinkovitim se pokazalo i u prevenciji virusnih obolenja, kao jaka podrška imunom sistemu, zbog čega pomaže i prevenciji starenja i čak štiti od raka. Primena origana je široka i obuhvata čitav niz zdravstvenih tegoba.

Origano se koristi i kao čaj za jačanje, za lečenje bolesti organa za varenje (naročito proliva) i disanje, a spolja se upotrebljava protiv raznih zapaljenja kože i sluznica. Esencijalno ulje divljeg origana je efikasna pomoć u slučajevima infekcije grla i usta, ublažava kašalj i povećava odbrambenu sposobnost organizma. Prednost ovog ulja je što bakterije ne razvijaju otpornost kao u slučajevima klasičnih lekova na bazi antibiotika, pa se može koristiti bez straha da će njegovo lekovito dejstvo i moć oslabiti.

Advertisement
Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zdravlje

Hladna stopala mnogo govore o vašem zdravlju: Saznajte da li je loša cirkulacija ili nešto mnogo ozbiljnije

Objavljeno

-

Objavio

Ako su vam stopala stalno hladna, to može da bude posledica niskih zimskih temperatura, ali i znak da imate nekih zdravstvenih problema.

Dok za neke to može biti normalna telesna reakcija, prema nekim naučnicima hladna stopala bi mogla da budu i nasleđena karakteristika.

Neretko su hladna stopala simptom nekih bolesti i zdravstvenih problema, a među najčešćima su slaba cirkulacija u udovima ili slab osećaj u nervima.

Londonska doktorka Dina Goil kaže da su hladna stopala ponekad simptomi slabe cirkulacije, anemije, dijabetesa, hipotireoze, Rajnaudovog sindroma i nekih manje poznatih stanja.

Kako ih zagrejati?

„Kad kažemo da su hladna stopala posledica slabe cirkulacije, to znači da topla krv ne dolazi redovno u stopala te su ona neizbežno hladnija od ostatka tela“, pojašnjava dr. Goil.

Advertisement

Ona dodaje da bismo, ako se ovo često dešava i ne možemo da ugrejemo stopala, trebalo da potražimo savet lekara.

Kako bi zagrejali naša stopala možemo da pokušamo nekoliko različitih metoda:

Masaža stopala kako bi se podstaknula cirkulacija bi mogla da nam pomogne, kao i nošenje toplih čarapa, na primer vunenih umesto pamučnih i nošenje obuće koja zadržava toplinu.

Ako ovo nije dovoljno uvek možemo da počnemo da koristimo termofor ili grejač za stopala, a veoma je važno da tokom kišnih dana ne nosimo obuću koja može da propusti vodu i pokvasi nam stopala, kao i da smanjimo unos kofeina jer on uzrokuje sužavanje krvnih sudova što može da smanji dotok krvi u noge i ruke, piše Haber.

Advertisement
Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h