Connect with us

Zdravlje

Nije prehlada, niti alergija, a vama je svako jutro nos zapušen? Verovali ili ne, ovo je uzrok

Objavljeno

-

Često vam se dešava da se probudite sa začepljenim nosom, a niti ste prehlađeni, niti patite od alergija, sobu pre spavanja uvek dobro provetrite i vazduh u njoj nije suv?

Pitate se šta se događa i kako da se rešite ovakvih situacija.

Uzrok može biti hrana. Naime, ako ste kasno uzeli obilan obrok, začinjena jela ili samo malo kiselog voća – to može uticati na vaše disanje.

Krivac je često gastroezofagealna refluksna bolest (GERB ili GORD), odnosno kiselina koja, dok ležite, putuje tamo gde ne treba – prema vašem nosu i sinusima.

Ovo oboljenje, kojem su najviše podložni pušači, gojazne osobe, trudnice i oni koji uzimaju određene lekove, može vrlo lako da izazove post-nazalnu sekreciju, a to je kada se sluz iz vašeg nosa sliva niz grlo. Uz začepljeni nos, javlja se i hronični kašalj kao i osećaj zategnutosti u gornjim disajnim organima.

Advertisement

Osim spomenutih simptoma, vremenom možete osetiti i znakove poput bola prilikom gutanja, pojačanog lučenja pljuvačke, gubitka težine, neprijatnog zadaha, suvoće u ustima i bolova u grudima.

Zato, da biste se rešili začepljenog nosa ujutro, posavetujte se sa lekarom i proverite da nije reč upravo o refluksu, te pristupite lečenju.

Za početak, kako bi izbegli problem koji utiče na milione ljudi širom sveta, vrlo je važno da sledite jednostavna pravila – nemojte jesti pred odlazak na spavanje, izbegavajte kiseline, začine i masnu hranu, kao i alkohol.

Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Zdravlje

Koje boje je vaš jezik? Promene mogu upućivati na ozbiljne bolesti

Objavljeno

-

Objavio

Normalan, zdrav jezik ružičaste je boje jednake u celosti što upućuje na normalan dotok krvi. Duž svoje površine je gladak i nema tamnih ili bleđih površina. Ovaj mišić važan je za govor, gutanje, prepoznavanje ukusa kao i u procesu konzumacije hrane.

Promena boje jezika

Žuti jezik je izraz koji se koristi za opisivanje područja jezika koje ima sivkasto-žute naslage koja može prekriti ceo jezik ili se može pojaviti u mrljama. To je obično samo znak zaostale hrane ili mrtvih ćelija na jeziku. Pojava žute boje je u većini slučajeva bezopasna, ali ipak može ukazivati na neka stanja, prenosi Živim.hr.

“Naš jezik prekriven je receptorima za hranu koji se nazivaju papillae (ukusne kvržice) i nalaze se u obliku sitnih izbočina na površini jezika. Ovde se skupljaju hrana i ostaci zbog velike površine papila. Kao rezultat toga, možete završiti sa žutim jezikom i lošim zadahom”, objašnjava specijalista interne medicine dr. Tushar Tayal.

Mogući uzroci

Osim navedenih, žuti jezik mogu uzrokovati:

– začini poput kurkume

Advertisement

– hrana poput bundeve

– pušenje

– duvan za žvakanje

– loša oralna higijena

– nošenje proteza ili veštačkih zuba

Advertisement

– dehidracija

– redovna konzumacija alkohola

– previše konzumiranja čaja i kafe

Debeli žuti premaz u sredini jezika

To znači da imate puno hrane i stagnaciju toplote u sistemu za varenje. Nedostaju vam korisne bakterije. Ako su naslage veće na srednjem i zadnjem delu jezika, obratite pažnju na debelo crevo. Mogu se javiti i sledeći simptomi: toplota tela, često znojenje, telesni miris i loš zadah, žuta mokraća, zatvor, tamna stolica, nadimanje, nadimanje, crveno lice, živi snovi, noćne more ili nesanica. Sve ovo ukazuje na visok krvni pritisak, visok nivo holesterola, dijabetes, bolest jetre i/ili žučne kese.

Žuti jezik može ukazivati i na:

Advertisement

1. Geografski jezik

“Geografski jezik je bezopasno stanje koji se obično pojavljuje na vrhu i na bočnim stranama jezika”, kaže doktor.

Mrlje koje se pokazuju kod geografskog jezika na površini nemaju papile, glatke su i crvene, često s blago uzdignutim belkastim rubovima. Ponekad može uzrokovati bol u jeziku i učiniti vas osetljivijima na određene namirnice kao što su začini, so i slatkiši. Uzrok ovog stanja je nepoznat, međutim, navodi se da bi moglo biti povezano sa psihološkim aspektom poput stresa. Takođe, povezuju ga s autoimunim stanjima poput psorijaze.

2. Oralni lihen planus

Ovo je hronično, autoimuno upalno stanje koje može uzrokovati belkasto žute mrlje u ustima s čirevima, bolom ili osećajem pečenja i otocima i crvenilom. Ova je bolest nepoznatog uzroka i može se pogoršati tokom veće izloženosti stresu. Za lečenje se mogu koristiti lokalni ili oralni kortikosteroidi, redovni pregledi kod stomatologa, održavanje oralne higijene i prestanak konzumiranja alkohola i pušenja.

3. Žutica

Žutica uzrokuje žutu boju kože i očiju. Ovo se stanje događa kad je jetra upaljena i ne može preraditi bilirubin koji se zatim nakuplja u tijelu i može uzrokovati žućkastu promenu boje donje strane jezika. Kod ovog stanja potrebno je obratiti se svom lekaru.

4. Oralni drozd

To je gljivična infekcija koju uzrokuje gljivica Candida. Ako ste pogođeni, možete imati prljavo bele ili žute mrlje u ustima i na jeziku s neprijatnim ukusom i bolovima. Lekovi protiv gljivica dobro deluju u lečenju ove infekcije.

Advertisement

5. Lekovi

Neki lekovi poput oralnih kontraceptiva i lekova protiv HIV-a mogu uzrokovati promenu boje jezika.

6. Suva usta

Simptom suvih usta pojavljuje se kada pljuvačne žlezde u ustima ne proizvode dovoljno pljuvačke koja čini usta vlažnima. To može uzrokovati nakupljanje bakterija i dovesti do žutih mrlja na jeziku. Ovo stanje značajno umanjuje kvalitetu života jer utiču na jednostavne aktivnosti poput, na primer, gutanja. Sjogrenov sindrom, dijabetes, zračenje i hemoterapija mogu uzrokovati suva usta.

Kako se rešiti žutog jezika?

Najvažnije, ako je u pitanju jedan od prethodno nabrojenih zdravstvenih stanja ili bilo koje drugo, važno je da ste u kontaktu s lekarom. Ako pak nije reč o ozbiljnom stanju, žuti jezik možete tretirati na sledeći način:

1. Dobra oralna higijena

Ovo je najvažniji korak u prevenciji i lečenju žutog jezika.

“Perite zube dva puta dnevno po dva minuta, a jednom dnevno čistite ih koncem”, predlaže dr. Tayal.

Advertisement

Takođe, bakterije s površine jezika možete ukloniti uz dodatna pomagala, na primer strugačem (čistač) za jezik ili četkicom za zube s mekim vlaknima.

2. Prestanite da pušite

Osim što je uopšteno nezdravo, pušenje iritira i ovaj važan mišićni organ i čini ga osetljivijim na promenu boje. Ako ste pušač, prestanak je jedna od najboljih odluka koje možete da uradite za svoje celokupno zdravlje, a pomoći će vam i da poboljšate izgled svog jezika.

3. Povećajte unos vlakana

“Vlakna pomažu u stimulaciji proizvodnje pljuvačke, što može pomoći u održavanju jezika čistim i vlažnim. Cilj je u telo uneti najmanje 25 do 35 grama vlakana dnevno”, poručuje dr. Tayal.

Drugim rečima, u svoju ishranu uvedite više voća, povrća, celovitih žitarica i mahunarki.

Advertisement
Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h

Generated by Feedzy