Connect with us

Zdravlje

Koliko šoljica kafe bi trebalo popiti dnevno? Više nego što mislite, kažu stručnjaci

Objavljeno

-

Prosečni Amerikanac koji pije kafu svaki dan popije oko tri šoljice dnevno, prema Nacionalnom udruženju za kafu, ali prema novim otkrićima biće potrebno da popije još samo jednu kako bi stekao sve njene dobrobiti koje poboljšavaju život. Nedavna studija, objavljena u Journal of the American Medical Directors Association, otkriva da su odrasli s većim unosom kofeinskih pića bili manje slabi i imali znatno bolju fizičku funkciju kasnije u životu, prenosi New York Post.

‘Kafa i čaj glavni su napici u mnogim društvima širom sveta, uključujući Singapur. Naše studije pokazuju da konzumacija ovih napitaka s kofeinom u srednjoj životnoj dobi može biti povezana sa smanjenom verovatnoćom fizičke slabosti u kasnoj životnoj dobi’, rekao je vođa studije i profesor Nacionalnog univerziteta u Singapuru Koh Woon Puay u saopštenju za javnost.

Istraživači su ispitali podatke od 12 000 učesnika (sa sedištem u Singapuru i kineskog porekla) u dobi od 45 do 74 godine tokom 20 godina, uzimajući u obzir ishranu, istoriju bolesti, sociodemografske karakteristike, visinu, težinu, nivo energije, fizičke aktivnosti i trajanje sna.

Glavni izvori kofeina među onima koji su bili uključeni u studiju bili su kafa i čaj, koji čine 84% odnosno 12% ukupnog kofeina. Od učesnika koji su pili malo kafe svaki dan (68,5%), velika većina ostala je između jedne i tri šoljice dnevno, dok ih je mnogo manje (4,9%) pilo četiri ili više. Tokom intervjua, tehničari studije takođe su zabeležili rezultate dve kritične fizičkih procene – testa stiska ruke i vežbe ravnoteže – kako bi odredili fizičku slabost i rizik od pada među starijim volonterima studije.

Prema metodologiji studije, fizičku slabost određivale su najmanje dve od četiri sledeće osobine: iscrpljenost, gubitak težine od 10% ili više između praćenja, loša ravnoteža i slab stisak ruke. Na osnovu svojih otkrića, istraživači su mogli da utvrde da je ispijanje kafe, crnog čaja ili zelenog čaja u srednjim godinama nezavisno povezano s uveliko smanjenim rizikom od fizičke slabosti u kasnoj životnoj dobi.

Advertisement

Nadalje, oni koji su pili četiri ili više šoljica kafe dnevno imali su značajno smanjenu verovatnoću slabosti kasnije u životu u poređenju s onima koji nisu pili šoljicu kafe dnevno. Oni koji su svakodnevno pili crni ili zeleni čaj takođe su pokazali znatno manje šanse za slabost u poređenju s onima koji nisu pili čaj.

Istraživači su primetili da je potrebno dodatno istraživanje kako bi se pronašli specifični sastojci koji su doveli do veze između napitaka s kofeinom i fizičke slabosti. ‘Potrebne su dalje studije kako bi se potvrdile ove longitudinalne povezanosti i istražilo jesu li ti efekti na fizičku slabost posredovani kofeinom ili drugim hemijskim jedinjenjima’, rekao je Koh, a prenosi Večernji list.

Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Zdravlje

Ne kaže se džaba „zdrav kao dren“: Evo šta ova moćna biljka sve leči

Objavljeno

-

Objavio

Dren, voće sa bogatom istorijom i značajnim mestom u tradicionalnim kuhinjama širom sveta, često ostaje nepravedno zapostavljeno u senci popularnijih voćnih vrsta. Međutim, ovo malo voće, poznato po svojoj jedinstvenoj kiseloj noti, sa sobom donosi ne samo poseban ukus, već i niz zdravstvenih i kulturnih prednosti.

Istorijat i rasprostranjenost drena

Dren (Cydonia oblonga) ima dugu i raznoliku istoriju koja seže hiljadama godina unazad. Poreklom iz jugoistočne Evrope, ovo voće se brzo proširilo i prilagodilo različitim klimatskim uslovima širom sveta. Stari Grci i Rimljani su cenili dren zbog njegove lekovite i kulinarske vrednosti, a pominje se čak i u mitologiji.

Nutritivna vrednost drena

Dren možda nije najpoznatije voće na tržištu, ali njegova nutritivna vrednost ga čini izuzetno važnim. Bogat je vitaminima kao što su vitamin C, koji podržava imuni sistem, i vitamin K, koji je važan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju. Takođe sadrži minerale kao što su kalijum, bakar i mangan, koji doprinose ravnoteži elektrolita i drugim ključnim funkcijama tela.

Lekovita svojstva drena

Dren se tradicionalno koristi u narodnoj medicini zbog svojih lekovitih svojstava. Njegovi plodovi i listovi imaju antimikrobna svojstva i pripisuju im se pozitivni efekti na varenje. Sok od drena se često koristi za ublažavanje problema sa varenjem, kao što su nadimanje i žgaravica.

U nekim kulturama, čaj od drena se koristi kao prirodni lek za prehladu i kašalj. Dren sadrži i tanine, jedinjenja koja imaju adstringentno dejstvo, pa se koristi za smanjenje dijareje i obloge kože za zarastanje manjih rana.

Advertisement

Dren u boci: Čarolija sirupa i džema

Sirup i džem od drena predstavljaju pravu kulturnu i gastronomsku poslasticu koja oduševljava nepce svojom bogatom kiselkasto-slatkastom notom. Sirupom od drena, dobijenim prokuvavanjem plodova uz dodatak šećera, vode i često limunovog soka, dobija se tečnost koja je prava riznica ukusa. Ovaj sirup može poslužiti kao odličan dodatak pićima, čajevima ili koktelima, pružajući im jedinstvenu aromu koja osvežava i iznenađuje.

S druge strane, džem od drena predstavlja koncentrisanu eksploziju ukusa. Kombinacija seckanog drena, šećera i limunovog soka kuva se do savršene konzistencije, stvarajući gusto i aromatično slatko-kiselo bogatstvo. Džem od drena je idealan namaz za hleb, palačinke ili kao dodatak raznim vrstama sireva, stvarajući harmoničnu simfoniju slatkog i ljutog u svakom zalogaju. Ovi proizvodi ne samo da čuvaju autentičnost ukusa drena, već i omogućavaju ljubiteljima ovog voća da uživaju u njegovim jedinstvenim karakteristikama tokom cele godine. Sirup i džem od drena predstavljaju kulinarski spoj tradicije i kreativnosti, čineći svaki trenutak oko trpeze pravim gastronomskim užitkom.

Dren u kulinarstvu: Od tradicije do moderne kuhinje

Dren je svestrano voće koje se može koristiti u raznim kulinarskim kreacijama. Tradicionalno se koristi za pripremu džemova, marmelada i soseva, gde dolazi do izražaja njena karakteristična kiselkasta aroma. Marmelada od drena se često služi sa sirom, stvarajući savršenu ravnotežu između slatkog i slanog.

Moderne kuhinje prepoznaju i dren kao sastojak koji mnogim jelima daje posebnu notu. Od chutneya koji se savršeno slažu sa pečenim mesom do kolača i deserta obogaćenih drenkom, ovo voće donosi jedinstvenu dimenziju ukusa.

Dren u bašti: Otporan, ali zahteva pažnju

Uzgajanje drena može biti izazovno, ali uz odgovarajuću negu, ovo voće može postati vredan deo vaše baštenske avanture. Dren preferira sunčane položaje i dobro drenirano zemljište. Pravilno oblikovanje i rezidba su važni za podsticanje zdravog razvoja plodova.

Advertisement

Zaključak: Dren – plod izazova i nagrade

Dren, iako možda manje poznat od nekih drugih voćnih vrsta, ima svoje posebno mesto u svetu hrane i lekova. Njegova bogata istorija, nutritivno bogatstvo i kulinarska raznovrsnost čine ga dragocenim resursom. Bez obzira na to da li ste ga otkrili kroz tradicionalne recepte ili ga uključili u moderne kulinarske eksperimente, dren ostaje voće koje ne samo da obogaćuje jelovnik, već i oživljava duh prošlosti jedinstvenom notom svog kiselog ukusa.

Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h

Generated by Feedzy