Connect with us

Ishrana

Najstarija pšenica na svetu je potpuno zaboravljena, a niste ni svesni koliko je zdrava

Objavljeno

-

Polba je jedna od retkih biljaka na zemlji koja je preživela u svom izvornom obliku, pa je stoga najpogodnija za ljudsko telo. Sadrži praktično sve korisne supstance neophodne za normalno funkcionisanje organa i sistema. Čisti organizam i služi u korist probavnom traktu.

Poludivlja, najstarija vrsta pšenice, žitarica sa filmastim zrnom i krhkim klasovima je vredan, ali zaboravljen dijetetski proizvod. Drugi njeni nazivi – spelta, emmer, bifurcate. Nemci i Šveđani ovu pšenicu zovu dinkel, Amerikanci – kamud.

To je visokoproteinski, niskokalorični proizvod koji sadrži sve nezamenljive makro- i mikroelemente, aminokiseline, vitamine. Protein žitarica se lako vari bez izazivanja alergijskih reakcija.

Zdravstveni benefiti

Polba je nutritivno veoma vredna namirnica.

Advertisement

Odličan je izvor proteina – u 100 g ove žitarice nalazi se 12 g proteina. Kada se kombinuje sa drugom biljnom hranom, poput mahunarki, nudi kompletan izvor proteina. To znači da obezbeđuje adekvatnu količinu esencijalnih amino-kiselina važnih za zdravlje. Prema istraživanju objavljenom u Journal of Food Agriculture and Environment, polba sadrži njih čak osam: treonin, valin, izoleucin, leucin, tirozin, fenilalanin, lizin, metionin.

Obiluje i važnim vitaminima i mineralima. Pre svega, tu su gvožđe (prenos kiseonika do svih ćelija tela), magnezijum (proizvodnja energije, zdravlje kostiju, dobar san), cink (ćelijski rast i razvoj) i vitamin B6 ili nijacin (proizvodnja energije, zdravlje kože, kose i noktiju) , ali i antioksidansi poput polifenola, karotenoida, fitosterola i selena, koji štite od čitavog niza bolesti uključujući srčana i neurodegenerativna oboljenja, osteoporozu, šećernu bolest, kancer…

Kako da pripremite polbu

Osnovni recept za kuvanje polbe

Očistite i operite zrna polbe. Preporučujemo da je zatim ostavite da se namače u vodi preko noći – jer ćete pokrenuti proces klijanja (a time i „probuditi“ korisne enzime), a i žitarica će se brže i lakše skuvati. Stavite je da se kuva u odnosu 1:3 (jedna škola polbe i tri šolje vode). Kada voda proključa, smanjite vatru i kuvajte između 25 i 45 minuta, u zavisnosti od toga da li ste prethodno namakali u vodi ili ne.

Advertisement

Kada imate skuvanu žitaricu, veoma je lako pripremiti raznovrsne ukusne i brze obroke. Zato preporučujemo da jednom nedeljno skuvate veću količinu polbe i dobro ocenjenu je čuvate u frižideru u posudi sa poklopcem. A mi van nudimo i nekoliko ideja za obroke s kuvanim polbom koje možete pripremati tokom nedelje.

Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ishrana

Stručnjaci upozorili da jedan način pripreme jaja povećava rizik od raka

Objavljeno

-

Objavio

Stručnjaci upozoravaju da bi konzumacija jaja pripremljenih na visokim temperaturama, poput prženih jaja, mogla povećati rizik od srčanih oboljenja i raka. Naime, kada se jaja dugo prže na temperaturama iznad 176 stepeni Celzijusa, mogu da nastanu hemikalije poznate kao oksisteroli. Ove supstance su povezane sa upalom i sužavanjem arterija, a dugotrajno izlaganje može povećati rizik od raznih bolesti.

Oksisteroli se formiraju kada je holesterol u ishrani dugo izložen visokim temperaturama. Prema dijetetičarki Angeli Luk, pržena jaja, posebno kada su kuvana do zlatno-braon ili hrskave teksture, mogu sadržati ove štetne hemikalije. Takođe, oksisteroli su povezani sa razvojem srčanih bolesti i određenih vrsta karcinoma, uključujući kolorektalni rak i rak mokraćne bešike.

Luk savetuje da se odlučite za pripremu jaja na nižim temperaturama, kao što su omlet ili jaja pečena sa minimalnom količinom ulja, kako biste smanjili rizik. Naime, višak ulja može ubrzati proces zagrevanja jaja, povećavajući šanse za stvaranje oksisterola.

Prednosti jedenja jaja

Iako neke metode pripreme jaja mogu imati štetne efekte, jaja su u osnovi hranljiva hrana sa brojnim zdravstvenim prednostima. Sadrže visokokvalitetne proteine, aminokiseline i hranljive materije kao što je holin koji podržavaju zdravlje mozga. Pored toga, jaja su bogata HDL holesterolom, poznatim kao „dobar“ holesterol, koji pomaže u smanjenju viška masti u telu i smanjenju rizika od srčanih oboljenja.

Advertisement

Istraživanja o oksisterolima u jajima su do sada ograničena u poređenju sa ogromnim dokazima o zdravstvenim prednostima konzumiranja jaja. Prema Lukovim rečima, zagrevanje HDL holesterola može da izazove stvaranje oksisterola, koji se, prema nekim istraživanjima, povezuju sa negativnim efektima na zdravlje.

Prema studiji Nacionalnog instituta za zdravlje iz 2019. godine, oksisteroli povećavaju oksidativni stres, proces u kojem slobodni radikali oštećuju ćelije i tkiva, što dovodi do upale. Oksidativni stres oštećuje antioksidante koji štite telo od ćelija raka. Pregled iz 2018. sugeriše da oksisteroli povećavaju rizik od raka dojke, prostate, debelog creva i žučnih kanala. Istraživanje objavljeno u Cancer Prevention Research 2023 povezalo je visok nivo oksisterola sa 22% povećanim rizikom od raka debelog creva.

Pored toga, oksisteroli mogu da vežu „loš“ LDL holesterol, uzrokujući nakupljanje plaka u arterijama koji ometa protok krvi i povećava rizik od srčanih oboljenja, prema studiji iz 2017. objavljenoj u časopisu Lipids in Health and Disease.

Saveti za pripremu jaja na zdraviji način

Da bi se smanjio rizik od oksisterola, stručnjaci savetuju pripremanje jaja na nižim temperaturama. Luk predlaže omlete sa povrćem i minimum ulja koja su stabilna na visokim temperaturama, kao što je ulje avokada, koje sadrži mononezasićene masti povezane sa smanjenjem holesterola.

Advertisement

Priprema jaja na ovaj način omogućava bolje iskorišćenje proteina, dok povrće daje dodatna vlakna i antioksidanse. Umesto prženja, preporučuje se priprema na umerenim temperaturama uz dodatak zdravih sastojaka.

Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h