LIFESTYLE
Pogledajte PET tehnika za smanjenje stresa i opuštanje
Svi se tokom života suočavamo sa stresnim situacijama, od manjih poremećaja poput gužve u saobraćaju do ozbiljnijih briga, poput ozbiljne bolesti voljene osobe.
Bez obzira na uzrok, stres preplavljuje vaše telo hormonima. Srce vam kuca, disanje se ubrzava, a mišići napeti.
Ovaj takozvani „odgovor na stres“ normalan je odgovor na preteće situacije, usavršen u našoj praistoriji da bi nam pomogao da preživimo pretnje poput napada životinja ili poplava. Danas se retko suočavamo sa ovim fizičkim opasnostima, ali izazovne situacije u svakodnevnom životu mogu izazvati reakciju na stres.
Ne možemo izbeći sve izvore stresa u svom životu, niti bismo to želeli. Međutim, možemo razviti zdravije načine da odgovorimo na njih.
Evo pet tehnika opuštanja koje vam mogu pomoći da dočarate reakciju opuštanja i smanjite stres.
1. Usredsredite se na disanje
U ovoj jednostavnoj, moćnoj tehnici treba disati duboko i polako. Dok dišete, nežno se odvajate od uma koji odvlači misli i senzacije. Fokusiranje na dah može biti posebno korisno za ljude sa poremećajima u ishrani kako bi im pomoglo da se usredsrede na svoje telo na pozitivniji način. Međutim, ova tehnika možda nije pogodna za one koji imaju zdravstvene probleme koji otežavaju disanje, poput respiratornih ili srčanih bolesti.
2. Slušajte telo
Ova tehnika kombinuje fokus daha sa progresivnim opuštanjem mišića. Posle nekoliko minuta dubokog disanja, usredsredite se na jedan deo tela ili grupu mišića odjednom i mentalno oslobodite bilo koju fizičku napetost koju osećate. Skeniranje tela može povećati vašu svest o povezanosti duha i tela.
3. Mentalne slike
Za ovu tehniku u mislima dočarate umirujuće scene, mesta ili iskustva koja će vam pomoći da se opustite i usredsredite. Besplatne aplikacije i snimke umirujućih scena možete pronaći na mreži, samo odaberite slike koje vas umiruju i imaju lični značaj. Mentalne slike mogu vam pomoći da ojačate pozitivnu viziju sebe, ali onima koji imaju nametljive misli ili im je teško dočarati mentalne slike, ovo će biti teže izvesti.
4. Meditacija svesti
Ova praksa uključuje udobno sedenje, fokusiranje na vaše disanje i usmeravanje pažnje vašeg uma na sadašnji trenutak bez vraćanja u prošlost ili budućnost. Ovaj oblik meditacije uživa sve veću popularnost poslednjih godina. Istraživanja sugerišu da bi ovo moglo biti korisno za ljude sa anksioznošću i depresijom.
5. Joga, tai chi i kigong
Ove tri drevne umetnosti kombinuju ritmičko disanje sa nizom položaja ili pokreta. Fizički aspekti ovih praksi nude mentalni fokus koji vam može pomoći i odvratiti vas od prebrzog razmišljanja. Takođe mogu poboljšati vašu fleksibilnost i ravnotežu.
Umesto da odaberete samo jednu tehniku, stručnjaci preporučuju da isprobate sve kako biste videli koja vam najbolje odgovara. Pokušajte da vežbate najmanje 20 minuta dnevno, iako vam čak nekoliko minuta može pomoći. Međutim, što duže i češće vežbate ove tehnike opuštanja, veće su koristi i više možete smanjiti stres.
NE PROPUSTITE
Stručnjaci otkrivaju kako sprečiti noćne more
Sačuvajte zdravlje očiju uprkos dugom gledanju u ekran!
Izvor: Klix
Ishrana
Jedite svaki dan ove namirnice – sadrže jedan poseban sastojak koji briše sve viruse i bakterije
Jedite svaki dan ove namirnice – sadrže jedan poseban sastojak koji briše sve viruse i bakterije!
Jedan od najefikasnijih načina za jačanje imuniteta je unos minerala i vitamina, posebno u sezoni prehlada i gripa. Zato je važno unositi dovoljno cinka.
Cink je mineral koji je koristan tokom cele godine, a posebno u hladnijim mesecima kada je telo podložnije virusima i infekcijama. Nutricionistkinja Ejmi Kudson (Amy Coodson) objašnjava za ‘People’ koliko je cink važan za zdravlje i u kojim se namirnicama može pronaći, prenosi klix.ba. Prema njenim rečima, cink je esencijalan mineral sa ključnom ulogom u mnogim funkcijama tela, kao što su zaceljivanje rana, sinteza DNK i podela ćelija.
Ovaj mineral je naročito značajan za imuni sistem jer aktivira T-limfocite, poznate kao T-ćelije, koje imaju ključnu ulogu u odbrani organizma od patogena.
Nutricionistkinja Džerlin Džouns (Jerlyn Jones) opisuje cink kao „čuvara imuniteta“ i dodaje da deluje kao antioksidans.
Dnevna preporučena doza cinka je osam miligrama za žene i 11 miligrama za muškarce. Trudnicama je potrebno 11 miligrama dnevno, dok dojilje treba da unose 12 miligrama. Najbolji način za unos cinka je kroz hranu.
Namirnice bogate cinkom uključuju goveđe meso, kamenice, ribu, morske plodove, jaja i mlečne proizvode. Vegetarijanci i vegani mogu zadovoljiti dnevne potrebe za cinkom konzumiranjem graška, mahunarki, orašastih plodova, semenki, žitarica, sočiva i ovsa.
- Ishranapre 2 дана
Egipćani ga jeli svaki dan: Mnogi ga izbegavaju, a efikasno pomaže i kod teških stanja
- Ishranapre 2 дана
Jedno jeftino i jednostavno voće zaustavlja zaborav i čuva srce: Ima ga na svakom koraku, a pravo je blago
- Horoskoppre 2 дана
Dolazi nam godina Zelene drvene zmije, a ove znakove čeka sreća neviđena, ali i dobitak na lutriji!
- Košarkapre 2 дана
Zvezda večeras dočekuje Cibonu: Direktan prenos na ovoj televiziji
- Zdravljepre 22 сата
Jedan sjajan napitak leči upalu grla u roku od 2 sata: Potrebni su samo voda i 3 jeftina začina
- Ishranapre 20 сати
Krompir krcat otrovima se najlakše prepoznaje ovako – na 1 deo treba posebno da obratite pažnju
- Zdravljepre 2 дана
Jedna loša navika vam može uništiti srce: Ovo je najgora moguća stvar koju radite vašem organu upozorava kardiolog
- Horoskoppre 2 дана
Neki ljudi su prosto rođeni za sreću i uspeh u životu: Da li ste i vi među ova 4 izabrana znaka horoskopa?