LIFESTYLE
OVO SU PRVI ZNACI DA IMATE ŠEĆER: Srpski stručnjaci UPOZORAVAJU na simptome!

Smatra se da brojne osobe koje imaju insulinsku rezistenciju nisu toga ni svesne. Žene često otkriju ovo stanje kad dođe do problema sa začećem…
Insulinska rezistencija je za pacijente vrlo često nejasno stanje. Ali, ako vam se stalno jede slatko, pogotovo posle slatkog doručka ili imate pojas za spasavanje oko stomaka i stalno ste umorni i bezvoljni, teško mršavite kad ste na dijeti, začas se ugojite kad normalno jedete ili ako imate padove šećera čim napravite malo veću pauzu između obroka tako da stalno nosite nešto slatko sa sobom, na žalost, postoji mogućnost da patite od insulinske rezistencije, a to je predvorje za dijabetes, kažu lekari opšte prakse dr Ivana Cerovina Đurić i dr Ivan Đurić
Kako nastaje i kako se otkriva?
– Insulinska rezistencija predstavlja stanje organizma u kome vaše ćelije i tkiva ne reaguju na insulin kada unesete hranu. Kao posledica toga i šećer bude visok jer ga insulin nije razgradio, a pankreas kao odgovor na to luči još više insulina, pa onda pored visokog šećera, imate i visok nivo insulina u krvi – navodi dr Ivana Cerovina Đurić.
Insulinska rezistencija se otkriva jednostavnim testovima iz krvi. Prvi je OGTT test (test opterećenja glukozom). Radi se tako što vam se rano ujutru na prazan želudac uzme krv i izmeri glukoza (šećer). Nakon toga se popije jako zaslađena voda i meri se šećer nakon sat vremena i dva sata obicno, a nekada i nakon tri i četiri sata, ali to određuje lekar. To vreme je potrebno da provedete mirujući.
– Za dijagnozu dijabetesa je dovoljno da se vrednost izmeri nakon dva sata i ako su ispod 7.8mmol/l, to su dobri rezultati. Ako je šećer iznad 11,1mmol/l, onda bolujete od dijabetesa, a ako su rezultati između 7.8 -11.1, imate oštećenu toleranciju na glukozu, a to je verovatno zato što imate insulinsku rezistenciju – dodaje dr Ivan Đurić.
Da bi se dokazala insulinska rezistencija potrebno je pored OGTT testa paralelno meriti i vrednosti insulina, tj. insulinemiju. Vrednosti insulina ujutru treba da budu od 2,6 -25 mIU/L, nakon jednog sata bi trebalo da budu od 18-276 mIU/L, a nakon dva sata bi trebalo da su od 16-166 mIU/L. Ako su vrednosti više od gornjih granica, radi se o insulinskoj rezistenciji. Nakon tri sata vrednosti bi opet trebalo da budu ispod 25 mIU/L.
Šta jesti?
– Ako imate insulinsku rezistenciju prvo treba se odviknete od slatkiša, uopšte od sve hrane koja ima visoku koncentraciju šećera. Sokovi, bilo da su gazirani ili ne, torte, čokolade, kolači, med, suvo voće… zaboravite. Unos belog hleba smanjite i zamenite ga integralnim ako možete. Treba da smanjite unos namirnica bogatih skrobom kao što su krompir, pirinač, pasulj, mahunarke uopšte. Smanjite unos kukuruza i proizvoda od kukuruznog brašna, izbacite brzu hranu i peciva. To je neki početak – savetuje dr Ivana Cerovina Đurić.
Što se tiče proteinske hrane (meso, mlečni proizvodi, jaja, riba) najviše treba da se jede riba, ali za početak bar pokušajte da smanjite unos masnoća. Birajte nemasne delove mesa, mleko i mlečne proizvode takođe, a ribu jedite bar jednom nedeljno, pečenu u rerni ili kuvanu na pari, ako ne možete više puta nedeljno.
– Što se tiče povrća, svo povrće možete da jedete. Sa voćem je već drugačije jer i fruktoza je šećer bez obzira što je voćni. Bananu, lubenicu, dinju, grožđe i sve voće koje baš slatko, uključujući i suvo voće ne bi trebalo da jedete. Budite oprezni sa pomorandžama i mandarinama jer znaju da budu slatke, ali su neophodan izvor vitamina C. Grejprfrut, limun, nar, kisele jabuke su dozvoljene – kaže dr Ivan Đurić.
Zdravlje
Koje boje je vaš jezik? Promene mogu upućivati na ozbiljne bolesti

Normalan, zdrav jezik ružičaste je boje jednake u celosti što upućuje na normalan dotok krvi. Duž svoje površine je gladak i nema tamnih ili bleđih površina. Ovaj mišić važan je za govor, gutanje, prepoznavanje ukusa kao i u procesu konzumacije hrane.
Promena boje jezika
Žuti jezik je izraz koji se koristi za opisivanje područja jezika koje ima sivkasto-žute naslage koja može prekriti ceo jezik ili se može pojaviti u mrljama. To je obično samo znak zaostale hrane ili mrtvih ćelija na jeziku. Pojava žute boje je u većini slučajeva bezopasna, ali ipak može ukazivati na neka stanja, prenosi Živim.hr.
“Naš jezik prekriven je receptorima za hranu koji se nazivaju papillae (ukusne kvržice) i nalaze se u obliku sitnih izbočina na površini jezika. Ovde se skupljaju hrana i ostaci zbog velike površine papila. Kao rezultat toga, možete završiti sa žutim jezikom i lošim zadahom”, objašnjava specijalista interne medicine dr. Tushar Tayal.
Mogući uzroci
Osim navedenih, žuti jezik mogu uzrokovati:
– začini poput kurkume
– hrana poput bundeve
– pušenje
– duvan za žvakanje
– loša oralna higijena
– nošenje proteza ili veštačkih zuba
– dehidracija
– redovna konzumacija alkohola
– previše konzumiranja čaja i kafe
Debeli žuti premaz u sredini jezika
To znači da imate puno hrane i stagnaciju toplote u sistemu za varenje. Nedostaju vam korisne bakterije. Ako su naslage veće na srednjem i zadnjem delu jezika, obratite pažnju na debelo crevo. Mogu se javiti i sledeći simptomi: toplota tela, često znojenje, telesni miris i loš zadah, žuta mokraća, zatvor, tamna stolica, nadimanje, nadimanje, crveno lice, živi snovi, noćne more ili nesanica. Sve ovo ukazuje na visok krvni pritisak, visok nivo holesterola, dijabetes, bolest jetre i/ili žučne kese.
Žuti jezik može ukazivati i na:
1. Geografski jezik
“Geografski jezik je bezopasno stanje koji se obično pojavljuje na vrhu i na bočnim stranama jezika”, kaže doktor.
Mrlje koje se pokazuju kod geografskog jezika na površini nemaju papile, glatke su i crvene, često s blago uzdignutim belkastim rubovima. Ponekad može uzrokovati bol u jeziku i učiniti vas osetljivijima na određene namirnice kao što su začini, so i slatkiši. Uzrok ovog stanja je nepoznat, međutim, navodi se da bi moglo biti povezano sa psihološkim aspektom poput stresa. Takođe, povezuju ga s autoimunim stanjima poput psorijaze.
2. Oralni lihen planus
Ovo je hronično, autoimuno upalno stanje koje može uzrokovati belkasto žute mrlje u ustima s čirevima, bolom ili osećajem pečenja i otocima i crvenilom. Ova je bolest nepoznatog uzroka i može se pogoršati tokom veće izloženosti stresu. Za lečenje se mogu koristiti lokalni ili oralni kortikosteroidi, redovni pregledi kod stomatologa, održavanje oralne higijene i prestanak konzumiranja alkohola i pušenja.
3. Žutica
Žutica uzrokuje žutu boju kože i očiju. Ovo se stanje događa kad je jetra upaljena i ne može preraditi bilirubin koji se zatim nakuplja u tijelu i može uzrokovati žućkastu promenu boje donje strane jezika. Kod ovog stanja potrebno je obratiti se svom lekaru.
4. Oralni drozd
To je gljivična infekcija koju uzrokuje gljivica Candida. Ako ste pogođeni, možete imati prljavo bele ili žute mrlje u ustima i na jeziku s neprijatnim ukusom i bolovima. Lekovi protiv gljivica dobro deluju u lečenju ove infekcije.
5. Lekovi
Neki lekovi poput oralnih kontraceptiva i lekova protiv HIV-a mogu uzrokovati promenu boje jezika.
6. Suva usta
Simptom suvih usta pojavljuje se kada pljuvačne žlezde u ustima ne proizvode dovoljno pljuvačke koja čini usta vlažnima. To može uzrokovati nakupljanje bakterija i dovesti do žutih mrlja na jeziku. Ovo stanje značajno umanjuje kvalitetu života jer utiču na jednostavne aktivnosti poput, na primer, gutanja. Sjogrenov sindrom, dijabetes, zračenje i hemoterapija mogu uzrokovati suva usta.
Kako se rešiti žutog jezika?
Najvažnije, ako je u pitanju jedan od prethodno nabrojenih zdravstvenih stanja ili bilo koje drugo, važno je da ste u kontaktu s lekarom. Ako pak nije reč o ozbiljnom stanju, žuti jezik možete tretirati na sledeći način:
1. Dobra oralna higijena
Ovo je najvažniji korak u prevenciji i lečenju žutog jezika.
“Perite zube dva puta dnevno po dva minuta, a jednom dnevno čistite ih koncem”, predlaže dr. Tayal.
Takođe, bakterije s površine jezika možete ukloniti uz dodatna pomagala, na primer strugačem (čistač) za jezik ili četkicom za zube s mekim vlaknima.
2. Prestanite da pušite
Osim što je uopšteno nezdravo, pušenje iritira i ovaj važan mišićni organ i čini ga osetljivijim na promenu boje. Ako ste pušač, prestanak je jedna od najboljih odluka koje možete da uradite za svoje celokupno zdravlje, a pomoći će vam i da poboljšate izgled svog jezika.
3. Povećajte unos vlakana
“Vlakna pomažu u stimulaciji proizvodnje pljuvačke, što može pomoći u održavanju jezika čistim i vlažnim. Cilj je u telo uneti najmanje 25 do 35 grama vlakana dnevno”, poručuje dr. Tayal.
Drugim rečima, u svoju ishranu uvedite više voća, povrća, celovitih žitarica i mahunarki.
- Košarkapre 2 dana
Ledej nakon velike pobede: Niko u Evropi ne može da nas zaustavi
- Košarkapre 2 dana
Micić na izlaznim vratima Oklahome
- Ljubavpre 2 dana
Ovu pozu u seksu nijedna žena neće odbiti, u njoj najlakše dolaze do vrhunca tvrdi nauka
- Košarkapre 2 dana
Fenerbahče srušio Real: Madar junak meča, sjajna partija Gudurića
- Ljubavpre 2 dana
Ova seks poza je ubedljivo najjača: Garantuje vam orgazam, ali postoji jedan mali problem
- Košarkapre 1 dan
Mornar doveo centra: Povratak na mesto uspeha
- Košarkapre 2 dana
PONOVO U ARENI: Grobari dočekali Lesora (VIDEO)
- Horoskoppre 1 dan
Ova 3 znaka horoskopa čeka neviđena sreća u decembru, život će im se promeniti iz korena