Connect with us

LIFESTYLE

NA LICU NA ŽIVE HOROR NEVIDLJIVI „PODSTANARI“: Švrljaju i pomalo je ZASTRAŠUJUĆE!

Objavljeno

-

Grinje, Foto: Profimedia

U porama na našem licu i folikulama dlaka žive mali paučnjaci iz roda Demodex, poput D. folliculorum i D. brevis većinom ne izazivaju probleme na koži, iako ponekad mogu


Naučnici su već puno toga istražili i pokazali o mikrobiomu u našim crevima te bakterijama koje normalno žive u našim cevima, stomaku, genitalijama i u drugim delovima tela, gde imaju svoju funkciju, a sve više saznanja imamo i o ‘stanarima’ na površini naše kože.

Čak i ljudsko lice ima ‘stanare’, male pauke iz roda Demodex, poput D. folliculorum i D. brevis, što su grinje koje žive u folikulu dlake, odnosno u porama. Djeluje malo zastrašujuće to da vam neki rođak pauka mikroskopske veličine ‘švrlja’ po licu, no dobra je vest to da njihova prisutnost retko predstavlja problem.

– Naša koža nije sterilna, na njoj postoje različiti mikroorganizmi koji čine njenu mikrofloru, saprofiti (gljive), a u žlezdama pora i paraziti (grinje). One čine normalnu fiziološku floru kože i predstavljaju zaštitnu barijeru, kakva postoji i u sluznici nosa, ili vaginalnoj sluznici. Najčešće ne stvaraju nikakve ozbiljne probleme na koži. Ali do toga može doći kad se promeni Ph sluznice kože, što se najčešće događa kad je čovek izložen stresu, ako koristi neadekvatne kozmetičke preparate, ili kao reakcija na zbivanja u gastroenterološkom sustavu – pojašnjava dermatologinja dr. Ivana Nola. Dodaje kako pritom misli prvenstveno na želučane probleme, kod kojih se može dogoditi da i nema nekih simptoma, već se oni prvo manifestuju na koži lica.

Reč je obično o Helicobacter pylori infekciji, koja mijenja i PH kože. To je Ph koji odgovara bakterijama, grinjama i gljivama, koje tada počnu da razmnožavaju i mogu da stvore probleme – pojašnjava sagovornica. Najčešće je u pitanju rozaceja, ili perioralni dermatitis (crvenilo s aknama oko ustiju).

Advertisement

– Kod redovnih pregleda i sama radim mikroskopske testove i na grinje Demodex. Na temelju tog nalaza se procenjuje je li potrebno primeniti lokalnu terapiju ili terapiju tabletama, a u nekim slučajevima možda i uključiti dodatne laboratorijske pretrage da bismo došli do rešenja – pojašnjava. No većina ljudi nikad neće ni primietiti te grinje na licu, dodaje.

Redovna higijena lica i tela često je posve dovoljna da ih se njihov broj na koži kontroliše, prenosi IFL Science.

Za znanstvenike je analiza ovih grinja važna jer nam može dati više podataka o tome ko zapravo živi na našim licima, te informacije o njihovoj raznolikosti, te gde su i kada prvi puta došli na ljude. Provodeći isto istraživanje u različitim regijama sveta, možemo utvrditi jesu li vrste sveprisutne ili su se proširile u određenim područjima.

One nam zapravo pričaju priču o našim precima, te priču o drevnoj ljudskoj istoriji i migracijama – rekla je Michelle Trautwein, entomologinja s Kalifornijske akademije znanosti u San Franciscu, koja je proučavala Demodex. Kaže kako sam postupak prikupljanja grinja s lica nije glamurozan, istraživači koriste vrpcu ili lepljivu traku koju prislone na kožu ispitanika, te čupaju dlake pincetom, odnosno stružu ljuskice kože i skupljaju ih za pregled. U jednoj studiji morali su i stisnuti nos su, kako bi izbacili malo sebuma iz nosnih pora, da bi ga zatim sastrugali.

– Obično zapravo stavim lepak na staklo za mikroskop i zalepim ga na čelo osobe. Potom ga polako odlepim. Pod mikroskopom tražim grinje koje su zapele u folikulima iz tankog sloja kože koja se oljuštila. Ponekad je zanimljivo gledati kroz mikroskop dok tražite pravi oblik da biste uočili ono što tražite – zaključuje.

Advertisement

1 NAMIRNICA JE ZAJEDNIČKA SVIM ŽENAMA KOJE IMAJU BAŠ TANAK STRUK: Ne preskaču je, otkrile su strašno dobar TRIK!

Izvor: Espreso

Advertisement
OSTAVI KOMENTAR

OSTAVI KOMENTAR

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ishrana

Jedite svaki dan ove namirnice – sadrže jedan poseban sastojak koji briše sve viruse i bakterije

Objavljeno

-

Objavio

Jedite svaki dan ove namirnice – sadrže jedan poseban sastojak koji briše sve viruse i bakterije!

Jedan od najefikasnijih načina za jačanje imuniteta je unos minerala i vitamina, posebno u sezoni prehlada i gripa. Zato je važno unositi dovoljno cinka.

Cink je mineral koji je koristan tokom cele godine, a posebno u hladnijim mesecima kada je telo podložnije virusima i infekcijama. Nutricionistkinja Ejmi Kudson (Amy Coodson) objašnjava za ‘People’ koliko je cink važan za zdravlje i u kojim se namirnicama može pronaći, prenosi klix.ba. Prema njenim rečima, cink je esencijalan mineral sa ključnom ulogom u mnogim funkcijama tela, kao što su zaceljivanje rana, sinteza DNK i podela ćelija.

Ovaj mineral je naročito značajan za imuni sistem jer aktivira T-limfocite, poznate kao T-ćelije, koje imaju ključnu ulogu u odbrani organizma od patogena.

Nutricionistkinja Džerlin Džouns (Jerlyn Jones) opisuje cink kao „čuvara imuniteta“ i dodaje da deluje kao antioksidans.

Advertisement

Dnevna preporučena doza cinka je osam miligrama za žene i 11 miligrama za muškarce. Trudnicama je potrebno 11 miligrama dnevno, dok dojilje treba da unose 12 miligrama. Najbolji način za unos cinka je kroz hranu.

Namirnice bogate cinkom uključuju goveđe meso, kamenice, ribu, morske plodove, jaja i mlečne proizvode. Vegetarijanci i vegani mogu zadovoljiti dnevne potrebe za cinkom konzumiranjem graška, mahunarki, orašastih plodova, semenki, žitarica, sočiva i ovsa.

Nastavi sa čitanjem

NAJČITANIJE 48h