Connect with us

Život

Japanski običaj koji regeneriše telo, jača imunitet i smanjuje stres: Svi mogu da ga primene i besplatan je

Srbija UŽIVO

OBJAVLJENO

-

Jeste li čuli za shinrin-yoku? Iako deluje pomalo čudno, u pitanju je vrlo jednostavan običaj koji dolazi iz Japana, a za koji kažu da regeneriše telo i briše stres. To je zapravo šumsko kupanje, tj. provođenje vremena u šumi koje deluje kao terapija.

Ako ste ikada bili u šumi, slušali ptice i gledali kako se sunce probija kroz lišće, već ste iskusili jednu od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje fizičko i mentalno blagostanje. Čak i japanski lekari savetuju takozvano kupanje šumom kao opuštajući odmor od užurbanog urbanog života.

Šta je šumsko kupanje

Vrlo je jednostavno – pođite do najbliže šume u svom okruženju.

Uopšte nije poenta u planinarenju, trčanju ili penjanju. Dovoljno je da samo hodate, sedite ili stojite među drvećem. Suština je da odvojite vreme da, bez telefona, oslušnete zvukove oko sebe – cvrkut ptica, šuštanje žbunja, žubor potoka.

Udahnite čist, mirisni vazduh i utopite se u travu, grane, lišće oko sebe. Dodirnite meku zelenu mahovinu ili grubu koru drveta.

Zdravstvene prednosti šumskog kupanja

Kupanje šumom uveliko je vrlo važan deo preventivne zdravstvene zaštite u Japanu. Rezultati tamošnjih studija pokazali su da šumsko kupanje poboljšava kvalitet sna, raspoloženje, fokus i da smanjuje stres. A to je neizmerno važno jer znamo da hronični stres može da podstakne razvoj mnogih bolesti.

Ako provodite vreme u prirodi, daleko od moderne tehnologije i gradske gužve, to može i te kako da poboljša i vaše fizičko i mentalno zdravlje jer će smanjiti uticaj stresa na telo. Pokazalo se da je efekat šumskog kupanja zdraviji način života za ljude svih uzrasta.

Popravlja koncentraciju i smiruje

Šumsko kupanje kao medicinska praksa u Japanu datira još od osamdesetih godina prošlog veka.

Otprilike u to vreme svet je sve više počeo da se susreće sa negativnim efektima depresije, konfuzije i bolova. To se vremenom samo pogoršavalo i sada se milioni širom planete suočavaju sa sličnim tegobama.

Pritom, u gradu zaista nije lako tek tako se opustiti jer non-stop je gužva, saobraćaj je gust, posao u kancelariji iscrpljuje i sve to dodatno opterećuje naša čula.

Zgrade niču kao pečurke, drveća je sve manje i zato su šume koje imamo sve dragocenije.

Boravak u šumi, a posebno posle kiše, vraća koncentraciju i smiruje.

Dr King Li, lekar sa Medicinskog univerziteta Nipon u Tokiju, predsednik je Društva za šumsku medicinu i autor knjige „Šumsko kupanje: Kako vam drveće može pomoći da pronađete zdravlje i sreću“. On procenjuje da 93 odsto vremena provodimo u zatvorenom prostoru. Identifikovao je poremećaj deficita prirode u društvu, koji doprinosi negativnim osećanjima o životu, ali se može značajno poboljšati sa samo nekoliko sati šumskog kupanja, prenosi Japan.travel.

Na kraju, dodatna vrednost šumskog kupanja je to što ne košta ništa. Zato nije loše da ga probate da vidite da li vam prija.

(nova.rs)

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Najčitanije